Sivas İş Platformu Ahilik Haftası kutlamalarına katıldı

Sivas İş Platformu Başkanı Erdal Doğan ve beraberindeki platform üyeleri, 14-15 Mayıs tarihlerinde Sivas’ta düzenlenen Ahilik Haftası kutlamalarına katıldı.

Ahilik Kültürü Haftası Sivas’ta iki gün süren etkinliklerle kutlandı. İlk gün Atatürk anıtına çelenk bırakılarak başlayan Ahilik kutlamaları, resmi kurum ziyaretleri ile devam etti. İkinci gün ise kutlamalar, Ahilik geleneğinin mimarı olarak bilinen Ahi Emir Ahmet Türbesi önünde başladı. Yapılan duaların ardından il protokolü ve katılımcılar, Sivas Belediyesi Mehteran Bölüğü ve eşliğinde oluşturulan kortejle Kent Meydanı’na kadar yürüdü. Yürüyüş, Atatürk Kongre Binası’nın yanındaki alana gelinmesiyle son buldu. Sivas Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (SESOB) organizasyonunda kamu kurum ve kuruluşlarının katkılarıyla düzenlenen Ahilik Haftası Kutlamaları Kongre Müzesi önünde devam etti.
Buradaki törene; Vali Vekili Ömer Kalaylı, Milletvekili Hilmi Bilgin, Belediye Başkanı Sami Aydın, Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Faruk Kocacık, SESEB Başkanı Beşir Köksal, il protokolü, Sivas İş Platformu Başkanı Erdal Doğan ve beraberindeki platform üyeleri ile vatandaşlar katıldı.

PROTOKOL ÜYELERİ KAZAN BAŞINA GEÇTİ
Halk oyunları gösterisinin ardından tiyatro ekibi tarafından temsili olarak şed kuşatma töreni düzenlendi. Törende ustalığı hak eden kalfaya dualarla ustalığa terfi ederken, ayıplı mal satan esnaf cezalandırıldı.
Bu sene yılın Onursal Ahisi seçilen Belediye Başkanı Sami Aydın ile geçmişten günümüze ulaşan bir zanaatı yaşattığı için Yılın Ahisi seçilen İbrahim Argut’a SESOB Başkanı Beşir Köksal ve Vali Vekili Ömer Kalaylı tarafından kalpak ile kaftan giydirilerek plaket takdim edildi.

SESOB Başkanı Beşir Köksal, ilk defa bir sivil toplum örgütün Ahilik kutlamalarına katılarak destek verdiğini söyleyerek Yılın Özel Ödülünü Sivas İş Platformu adına İstanbul’dan gelen Başkan Erdal Doğan’a sundu.

Daha sonra ise en iyi bayan esnaf girişimcisi Mine Karayurt, yılın en iyi erkek esnaf girişimcisi Osman Kuru’ya ödüllerinin verildiği törende Odalara mensup esnaflar ahilik yemini ederek belge aldı.
Ahilik Haftası kutlamaları etli pilav ve ayran ikramıyla son buldu. Protokol üyeleri de kazan başına geçerek vatandaşlara pilav dağıttı.

SİP BAŞKANI DOĞAN: AHİLİK SİSTEMİNİ MODERN HALİ İLE YAŞATMAYA ÇALIŞIYORUZ
Sivas İş Platformu Başkanı Erdal Doğan, Platformun Ahilik sistemini referans aldığını belirterek, kalkınmanın tarihî değerlerin, günün şartlarına göre yeniden yorumlanmasıyla mümkün olacağını belirterek, Sivas İş Platformu gibi oluşumların temellerinin Selçuklu ve Osmanlı dönemindeki Ahilik sistemine dayandığını ifade etti. Doğan, kendilerine Ahilik sistemini referans aldıklarını ifade ederek, “Ahilik sisteminin oluşumunda önemli bir yere sahip olan ilimizde bir ‘esnaf dayanışması’ olan sistemin geleneklerini yeniden hatırlayıp, yaşatıyoruz. Önümüzdeki yıllarda yapılacak olan Ahilik Haftası etkinlikleri için oluşacak komitede yer alarak daha fazla katkı sağlamak istiyoruz” dedi.

BAŞKAN AYDIN: AHİLİK SİSTEMİ BUGÜN OLSAYDI ÇEKLER DÖNMEZDİ
Belediye Başkanı Sami Aydın ise Ahilik teşkilatının örnek alınması gereken bir sistem olduğunu ifade ederek, “Temsili şed kuşatma töreninde yansıtıldığı gibi eğer esnaflar böyle eğitimden geçiyorsa, onlara her şeyinizi emanet edebilirsiniz ve şimdi kamuoyuna yansıdığı şekliyle dolandırıcılık gibi şeyler olmazdı, çekler geri dönmezdi, mahkemeler ticari davalarla dolmazdı. Ben de Ahilik ruhuyla hareket etmeye ve öyle yaşamaya gayret göstereceğimi belirtmek istiyorum” dedi.

SESOB BAŞKANI KÖKSAL: AHİLİK, HERKESE EŞİT MUAMELE ANLAYIŞININ SİMGESİ
Mehter takımının gösterisinin ardından konuşan SESOB Başkanı Beşir Köksal, Ahiliğin, birlik ve dayanışmayı sağlayan en önemli unsur olduğunu belirterek, şunları söyledi:
“Türklerin Anadolu’da bin yıldan beri yaşamaları ‘Ahilik’ sayesinde olmuştur. Ahilik, din, dil, ırk ve cinsiyet farkı gözetmeyen, herkese eşit muamele yapılan bir anlayışın simgesidir. Zengin, fakir ayrımı yapmaz. Çalışmak, üretmek alın teri ile kazanmak ahilikte bir ahlak kuralıdır. 7 asır evvel Anadolu medeniyetlerinin bizlere bıraktığı en önemli miraslardan birisi ahilik felsefesidir. Bizler bu değerli mirası asırların şartlarına uygun ve daha da güçlendirerek yüceltmişsek ne mutlu bizlere, yok aksine ihmallerle zamanı harcamışsak önce manevi bir iflasa sürüklenmişiz demektir.”