SİPESİFİK Toplantı’nın bu ayki konuğu MB’dan Doç. Dr. Yalçın oldu

Sivas İş Platformu’nun (SİP),  her ay düzenlediği ve sektörün önde gelen işadamlarını bir araya getirdiği SİPESİFİK Toplantı’nın bu ayki konuğu hemşehrimiz T.C. Merkez Bankası Kıdemli Ekonomisti Doç. Dr. Cihan Yalçın oldu.

Taksim’deki Park Bosphorus Hotel’de düzenlen “2016 Ekonomisinde Fırsatlar ve Riskler” konulu SİPESİFİK Toplantıda konuşan Doç. Dr. Yalçın, yeni yılda piyasalarının nasıl canlanacağı, asgari ücret artışının ekonomiye yansımaları ve Türkiye pazarındaki yatırım olanakları hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

Türkiye ekonomisinin dinamik bir yapıya sahip olduğunu belirten Doç. Dr. Cihan Yalçın, Türkiye’de yatırımcıların hükümetin izlediği politikaya göre kendi adımlarını şekillendirdiklerini kaydetti.
Doç. Dr. Yalçın, 2015’te Suriye ve Irak’taki savaş ortamı, son zamanlarda yaşanan petrol fiyatlarındaki düşüşler ve Türkiye’de üretilen ürünlere taleplerin azalmasının da piyasaları olumsuz yönde etkilediğine değindi.

“HÜKÜMET PROGRAMI VE İLK UYGULAMA ÇOK ÖNEMLİ”
Cihan Yalçın, 2016 yılında yatırımcıya yeni bir hikâye oluşturarak ve yatırımcıyı heyecanlandıracak politikalara zemin hazırlayarak yeni yılda büyümenin yukarı doğru sıçrayabileceğini belirtti. Seçimlerden sonra piyasalarda bir rahatlama oluştuğuna değinen Doç. Dr. Yalçın, hükümetin oluşturacağı programın ve ilk uygulamalarının da çok önemli olduğunu söyledi.

“ASGARİ ÜCRET ARTIŞINDA İŞVERENİN YÜKÜ AZALTILMALI”
Asgari ücret konusuna da değinen Kıdemli Ekonomist Doç. Dr. Yalçın,  asgari ücretin yükselmesi ile daha verimli, daha kaliteli üretimler yapılabileceğini, Türkiye’nin ucuz işçi çalıştıracak bir ülke olmadığını ve ucuz işçi çalıştırmayla uzun dönemde bir yol kat edilemeyeceğini söyledi. Yalçın, aynı zamanda bu artışın kayıt dışı istihdam oranlarını yükseltebileceğini ve işten çıkarmalara da neden olabileceğini belirtti. Türkiye’de çalışabilecek nüfusun henüz yüzde 45’inden faydalanılabildiğinin altını çizen Yalçın, işverenin prim yükü azaltılarak, çeşitli teşviklerle bu durumun olumluya çevrilebileceğini vurguladı.

SİP BAŞKANI ERDAL DOĞAN: ASGARİ ÜCRETTEKİ ARTIŞ HERKESİ ETKİLEYECEK
Sivas İş Platformu Başkanı Erdal Doğan ise, Türkiye’nin bir buçuk yıl gibi kısa sürede 4 tane seçim atlattığını belirterek, yeni hükümetin ekonomiye odaklanacağını belirtti. 2006 yılından beri Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) ilk defa faiz artıracağı beklentisine dikkat çeken Doğan, “Bu faiz artırımının sermaye maliyetinin artışına sebep olacağından ülkelerin ve işletmelerin büyümesi yavaşlayacaktır. IMF’in de Türkiye’nin 2016 büyüme beklentisini yüzde 2,9’a düşürerek beklentisini bu yönde ortaya koymuştur” dedi.

Aynı zamanda DENETEAM Uluslararası Bağımsız Denetim A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı olan Erdal Doğan,  asgari ücretin 1300 TL’ye çıkarılmasını değerlendirerek, bu artışın sadece asgari ücretle çalışan 5 milyon kişiyi değil, herkesi etkileyeceğini söyledi. Erdal Doğan, “Asgari ücret AGİ dâhil 1300 TL olması halinde, asgari ücretin brütü 1.818 TL olacaktır. Bu durum ise işverene kişi başı 276 TL ek maliyet getirecektir. Asgari ücret üzerinden kesilen idari para cezaları da buna bağlı olarak artış gösterecektir.  Bu durumdan sadece işverenler değil; tarımda çalışanlar, askerlik ve doğum borçlanması yapacaklar, genel sağlık sigortası primi (GSS) ödeyenlerin primleri de yeni asgari ücret üzerinden hesaplandığı için ciddi oranda etkilenecektir” diye konuştu.