SİP, 1. kuruluş yıldönümünde Sivaslı STK’ları konuk etti

Sivas İş Platformu (SİP), kuruluşunun 1. yıldönümünde Sivas ilçe federasyon ve vakıf başkanlarını kahvaltıda ağırladı.

Sivas İş Platformu’nun 5 Aralık Cumartesi günü Taksim Park Bosphorus İstanbul Hotel’de verdiği kahvaltıya Sivas ilçe federasyon ve vakıf başkanları katıldı. “Tanışma ve İşbirliği” gündemli kahvaltılı toplantıda konuşan Sivas İş Platformu Başkanı Erdal Doğan, misafirlere katılımlarından dolayı teşekkür ederek şunları söyledi:

“1. yılımızı doldurduğumuz bu günlerde, Sivas’ımızın önde olan sivil toplum kuruluşları ve başkanları ile ‘Tanışma ve İşbirliği’ kahvaltısında biraraya geldik. Klasik dernek anlayışının ötesinde bir model ortaya koyarak, ‘Tanı, Tanıştır, Tanın’ sloganı ile İstanbul’da 3 milyon dünyada 7 milyon Sivaslının birbirleriyle iş yapmalarını sağlıyoruz. Bin 500’e yakın hemşehri derneği ile sosyal dayanışmada birinci sıradayız. Bu dernekler sayesinde çok geniş sosyal çevreler edindik. Sivas İş Platformu olarak bu sosyal çevreyi sosyal sermayeye dönüştürerek firmalarımızın kazanç elde etmesini sağlıyoruz. Bu sayede hemşehrilerimiz daha üretken hale gelerek, iktisadi olarak güçleniyorlar. Kısacası, ‘ortak paydada buluşup, ortak fayda oluşturuyoruz’ diyebiliriz.

Başkan Doğan,  Sivas İş Platformu’nun projelerinden de bahsederek, önümüzdeki Kasım ayı içerisinde Sivaslı firmaların kalıtım sağlayacağı Fuar 58’i yapacaklarını söyledi. Doğan yurt içi ve yurt dışı iş gezilerinin devam edeceğini belirterek, 1-6 Mart tarihleri arasında Afrika gezisi yapacaklarını bildirdi.

SİVAS İŞ PLATFORMU 1 YILDA NE YAPTI?
76 İş Geliştirme Toplantısı, 15 yemekli Arasıcak Buluşmaları, 12 SİP Akademi Eğitimi, 1.800 adet birebir ziyaret, 1448 iş yönlendirmesi, 894 misafir, 15 milyon ciro, 1 Tecrübe Konuşuyor Programı, 1 SİPESİFİK Toplantı, 42 SİPor Etkinliği, Bowling Turnuvası,  100 kişi ile Düğün Dernek Filmi Galası, 5 Ülke 8 Şehir Avrupa Gezisi, Sivas Gezisi, Sapanca Gezisi, Ahilik Haftası Kutlaması, ziyaretler; Yeni seçilen Sivaslı milletvekilleri makamında ziyaret, Sivas Valisi Alim Barut, Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın, Sivas Ticaret Odası Başkanı Osman Yıldırım Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Faruk Kocacık,  İTO Başkanı İbrahim Çağlar, Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem, Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak, Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz ile diğer ilçe belediye başkanları ziyaret edildi. 500 kişinin katılımı ile iftar eşliğinde Sivas İş Platformu’nun Genel Kurulunu gerçekleştirildi.

Hulusi Doğan/ Avcılar Kaymakamı
Bizim doğduğumuz yerlere borçlarımız var. Doğduğumuz yerleri hiç bir zaman unutmamalıyız. Nüfusu İstanbul’da en fazla olan illerden biri Sivas, bu yüzden de şanslıyız. Sivaslılar sayısal olarak da fazla nitelik olarak da fazla. Sivas İş Platformu; güzel bir dayanışma örneği, işadamlarımızı bir araya getiriyorlar hem de birbirleriyle işlerinde katkılarda bulunuyorlar. Kendi geliştirdikleri iş ağında kendi hemşehrileri ile iş yaprak birbirlerini güçlendiriyorlar. Sağladıkları kaynakları da Sivas’a aktarıyorlar.

Murat Açıl / SİVGİAD Başkanı
Ben bu kurumun çalışmalarından bir başka kurum başkanı olarak ancak gurur duyarım.  Çünkü emek vardır. Sivil toplum kuruluşlarında o sabah toplantılarını yapmak, organizasyonlar yapmak ekonomik ve manevi alanda bir bedel ister, kolay değildir bunlar ancak gönülle olur.  Biz SİVGİAD olarak etrafımızdaki hiçbir kurumu negatif bakmadık ve sürekli katkı sağladık kim hangi sahada iyiyse aslında o sahayı o götürmeli. Bu nedenle de ben bu çalışmadan dolayı sizleri kutluyorum. Yolunuz açık olsun bize düşen Sivas ile ilgili her türlü çalışmaya katkı sunarız.

Besim CEBECİOĞLU / Sivas Platformu Başkan Yardımcısı
Sivaslılar bir aile, hepimiz Sivaslıların bütünlüğü için uğraşıyoruz. Bu nedenle ben dernek başkanımıza, yönetimini bu uğurda verdiğiniz emek için çok teşekkür ediyorum. Şunu görüyorum ki bundan hepimiz dayanışma içerisinde olmayız. Kendi toplantılarımızda da bu konunun bütünlüğü için ne yapmamız gerekiyorsa Sivas Platformu’na da ve İstanbul Sivas Konfederasyonu’nda bunları gündeme getirip bir bütünlük oluşturmamız doğrultusunda ne gerekiyorsa onu yapacağımıza inanabilirsiniz.

İbrahim ŞAHİN / Hafik Federasyon Başkanı – Şişli Belediye Başkan Yardımcısı
Sivil toplum kuruluşları olarak eksiğimiz yok, ama bu memlekette Sivaslıların siyasi olarak eksiklileri vardır. STK ayağı tamamlanmış ama siyasiler hiçbir zaman geriye dönüp, “bu STK’lar bize ne ifade ediyor, bu STK’ler bize neyi anlatmaya çalışıyor” diye bizim siyasetçilerimiz 20 yıldır bizim çok önem ve ehemmiyet arz ettiğimizi onlar idrak edememişler. Veyahut da biz Sivaslılar olarak onlara gerekli mesajı vermemişiz. STK’lar gönüllü kuruluştur, bu STK ekonomiyi de birleştirip daha canlı daha hareketli ufku geniş gelecek misyonu ve vizyonu olan Sivas İş Platformu olarak böyle güzel bir organizasyon yapmış, bu organizasyondan dolayı kendilerini tebrik ediyoruz.