4 Eylül’de bağımsız yaşama kararlılığı ortaya konuldu

Sivas İş Platformu (SİP) Başkanı Erdal Doğan, 4 Eylül 1919 yılında gerçekleştirilen Sivas Kongresi ile Türk Milletinin bağımsız yaşama kararlılığının ortaya konulduğunu söyledi.

Sivas İş Platformu, Almanya’nın Köln kentinde Avrupa Sivaslılar Birliği (ASBİR) ile birlikte “4 Eylül Sivaslılar Günü” dolayısıyla kutlama programı düzenledi. “5 Ülke 8 Şehir Avrupa Gezisi” kapsamında Platform üyeleri ile birlikte Almanya’da bulun Sivas İş Platformu Başkanı Doğan, programda yaptığı konuşmada, Milli Mücadelemizin önemli ayaklarından biri olan ve 4 Eylül 1919 yılında gerçekleştirilen Sivas Kongresi’nin 96. yıldönümünü kutlama mutluluğu yaşadıklarını söyledi.

Milletimizin, 4 Eylül 1919 yılında Sivas Kongresi ile milli ve manevi değerler etrafında buluşarak; birlik, beraberlik ve dayanışma ruhunu ortaya koyduğunu belirten Doğan, şunları kaydetti:

“Sivas, bu manada ‘Milli Mutabakat’ın tüm dünyaya ilan edildiği şehirdir. Sivas Kongresi, Kurtuluş Mücadelemizin ve Cumhuriyetimizin kuruluşunda önemli adımlardan birisidir.

Bu gün de Avrupa’daki hemşehrilerimizle Sivas Kongresi’nin 96. yıldönümünü kutlama mutluluğunu yaşıyoruz.

Türk Milletinin bağımsız yaşama kararlılığının ortaya konulduğu Sivas Kongresi’ndeki alınan kararlara sonsuza kadar Milletçe sahip çıkacağız.

Bu vesile ile bir kez daha başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere 4 Eylül 1919’da Misaki Milliye’ye imza koyan delegasyon üyeleri ile tüm şehit ve gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyoruz.”